ANASAYAFA


1.DÖNEM 1.DEĞERLENDİRME ETKİNLİĞİ
            

               Aşağıdaki bağlantılardan 6.sınıf 1.dönem 1. değerlendirme sınavı oluşturulabilir, öğrenciler sınava hazırlanabilir.

DEĞERLENDİRME VE ÇALIŞMA KONULARI

İLETİŞİM-1-
İLETİŞİM-2-
İLETİŞİM-3-
İLETİŞİM-4-
İLETİŞİM-5-
NÜFUS VE YERLEŞİM
NERELERDE YAŞIYORUZ
NİÇİN SAYILIYORUZ?
İNSAN HAKLARI

ÇALIŞMA TESTİ 1
ÇALIŞMA TESTİ 2
ÇALIŞMA TESTİ 3
ÇALIŞMA TESTİ 4
ÇALIŞMA TESTİ 5

ÖRNEK DEĞERLENDİRME SINAVI 


A.Aşağıdaki soruları verilen yazıya göre yanıtlayınız.(20 PUAN)
Sağlıklı İletişim

İletişim temelde konuşmaya dayanır. Ancak konuşmak, insan ilişkilerinde yapıcı olduğu kadar yıkıcı da olabilir. Karşımızdakini bize yakınlaştırabildiği gibi uzaklaştırabilir de. Demek ki iletişim dediğimizde konuşmaktan öte bir şeyden söz ediyoruz.
Kişisel ilişkilerin sağlam bir temel üzerine kurulması açık iletişimle olur ancak bu insanların başlarından geçen olayları birbirine anlatmasıyla sağlanmaz. Kişiler etkileşimde bulundukları sırada, o anda, bu etkileşimden doğan düşünce ve duyguları paylaşabilirlerse kendilerini açmış olurlar.
Kendini açmak ise ancak "güven duyulan" bir kişiye yapılabilir. Bir insanın karşısındakine güven duyabilmesi ise zaman içinde gerçekleşir. Kurduğumuz dostluk ilişkileri, o kişilerin geçmiş yaşantılarını öğrenip, ya da şimdiki yaşam olaylarını gözleyerek onları tanımamızla oluşmamıştır. Belki bu bilgilerin de katkısı olmuştur onların yaşantısını anlamamıza ama burada esas olan o anda, orada, bizimle ilişki içindeyken ne yaşadıklarını anlayabilmek ve paylaşabilmek ve kendi duygu ve düşüncelerimizi de ona aktarabilmektir, yani etkileşim sürecidir.
1)İletişimde konuşmanın rolü nedir?
………………………………………………………………………
2)Parçaya göre etkileşim süreci nasıl gerçekleşir?
……………………………………………………………………
B.Aşağıdaki soruları yanıtlayınız. .(25 PUAN)
1.Aşağıda verilen etkili dinleme ile ilgili cümlelerden hangisi yanlıştır?
a)Konuşmacı ile göz teması kurmak.
b) Dinlerken başka bir işle meşgul olmamak.
c) Konuşmacının sadece sözlerini dinlemek
d) Konuşmacıyı sözünü kesmeden dinlemek.

2. Aşağıdakilerden hangisi kitle iletişim araçları arasında yer almaz?,
a) Bilgisayar
b)Güvercin
c)Televizyon
d)Telefon

3. Aşağıda verilen aşamalarda yanlışlık yapılmıştır. Yanlışlığın düzeltilmesi için hangi maddelerin yer değiştirilmesi gerekir?
Kitle iletişim araçları 5 aşamadan oluşmuştur.
Bunlar; 1. İşaretlerle iletişim 2. Dilin gelişimiyle iletişim 3. Baskı makinesinin icadıyla basılı materyallerle iletişim 4. Yazının icadıyla iletişim 5. Kitle iletişim araçlarının gelişmesiyle kitle iletişimi.
a)1-2
b)3-4
c)2-3
d)4-5
4. Aşağıdakilerden hangisi Milli Mücadele yıllarında millete ve yabancı devletlere doğru bilgi vermek amacıyla kurulmuş basın- yayın kurumlarından biri değildir?
a) Anadolu Ajansı
b) İrade-i Milliye Gazetesi
c) T.R.T
d) Hakimiyet-i Milliye gazetesi

5. Kişilerin eşyalarını gizlice kullanmak veya eşyalarını kurcalamak kişinin hangi hakkını ihlal edildiğini gösterir?
a)Dokunulmazlık
b)Özel hayatın gizliliği
c)düşünceyi açıklama
d)güvenlik hakkı

C.Aşağıdaki cümlelerim karşısına doğru ise “D” yanlış ise “Y” koyun. .(14 PUAN) ( ) İyi bir dinleyici konuşurken karşısındaki ile göz iletişimi kurmaması gerekir. ( ) İletişim beşikten mezara kadar devam eder. ( ) Radyo ve televizyonların denetiminden sorumlu kuruluş T.R.T’DİR.
( ) Kişi dokunulmazlığı, düşünce ve kanaat, din ve vicdan özgürlükleri Anayasamızda yer alan temel hak ve özgürlüklerdendir.
( ) İyi bir iletişimin temeli empatiye dayanır.
( ) “Beni kimse anlamıyor”sözü sen diline iyi bir örnektir. ( )A. Graham Bell’in telefonu icat etmesi modern iletişimin başlangıcı oldu.

 


MESAJ
Yandex.Metrica

Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece www.konutestleri.com a aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 48 saat içerisinde siteden kaldırılır. Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten www.konutestleri.com. sorumlu değildir.İLETİŞİM:[email protected] Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır.